poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Bałkański klimat

Święto Kina Niemego w Iluzjonie to wydarzenie, na które zawsze idę z ochotą i zaciekawieniem. Tym razem wybraliśmy filmy dokumentalne braci Manaki, pionierów kinematografii macedońskiej. Były to dłuższe i krótsze fragmenty filmów, nagrane w latach 1907-26. Chłonęłam każdy urywek życia codziennego mieszkańców: procesje, tańce ludowe, wesela, wizyty dyplomatyczne, przemarsz wojsk. Ucieszyłam się, że filmowcy nagrali obszerny materiał (kilka minut) pokazujący pracę kobiet przy przędzeniu wełny.
Fot: Iluzjon
Mam też dobrą wiadomość dla miłośniczek psów - było ich wiele w filmie! Bez żadnego "obciachu" biegały podczas poważnych procesji lub wizyty zagranicznych gości! Wesołe kundelki, czasem jeden, czasem dwa!
Ja podczas takich wypraw w przeszłość zwracam szczególną uwagę na ubiory, przedmioty codziennego użytku oraz wnętrza (bracia Manaki we wnętrzach nic nie nagrali, podejrzewam, że było po prostu za ciemno dla kamery).
Ważne jest to, że do tego niemego filmu muzykę na żywo wykonywał zespół Blagoj i Bojan Marotov. To ciekawe doświadczenie, kiedy muzyka musi dostosować się do zmian nastrojów i rytmów w filmie.
Wrażenia omówiliśmy przy tureckim daniu, tak aby podtrzymać jeszcze przez chwilę klimat bałkański.

5 komentarzy:

 1. Kupiłaś mnie tymi kundelkami :).

  OdpowiedzUsuń
 2. https://www.youtube.com/watch?v=3UG4n7aGRak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to dokładnie klimat obrazów z tych filmów, które oglądaliśmy. Muzyka piękna!!!!! Dzięki za link!
   Muzyczne tło, które tworzyli do filmów podczas Święta Kina Niemego - było unowocześnione syntezatorami...ale był tez kontrabas :) Od razu lepiej :) :)
   Muza z Twojego linku cudna!!!!!!!!!!!

   Thanks!

   Usuń
  2. Cieszę się,że Ci się podoba.

   Usuń